0-72 ay arası çocukların Motor Gelişim Özellikleri

İlk hafta

Büyük Kasların Motor Gelişimi: Kol ve Bacak ve el hareketleri refleksiftir. Bebek genelde çok hareketlidir. Ani değişikliklere ve uyarıcılara karşı tüm vücut olarak tepkide bulunur. Başını bir yönden diğer yöne hareket ettirebilir. Yetişkinin omzuna dayanarak başını kaldırabilir ve duruşunu düzeltir. Yüzükoyun durumda bırakılırsa çırpınır, başını sağa ve sola çevirir. Oturma pozisyonunda tutulursa baş öne veya arkaya düşer.

Küçük Kasların Motor Gelişimi: El yumruk pozisyonundadır ve yakalama refleksiftir.

3.ayda

Büyük Kasların Motor Gelişimi: Tonik boyun refleksi kaybolur ve buna bağlı olarak çocuk başını orta hatta tutabilir. Vücut daha düzgündür. Bebek kol ve bacaklarını birlikte hareket ettirir ve gayretli bir şekilde başını döndürebilir. Sırtüstü yatırıldığında başını yerden yukarıya kaldırabilir. Yüzükoyun yatırıldığında göğsünü kaldırır ve 10 sn. kadar başını dik tutabilir. Bu pozisyondayken kalçalarını hareket ettirerek dönebilir ve bacaklarını bükebilir. Destekle oturur. Pozisyonunu devam ettirmeye çalışır.

Küçük Kasların Motor Gelişimi: Nesneyi yakalamakta beceriksizdir. Objeyi yakalamak için her 2 koluyla uzanabilir. Kollarını vücudunun önünde birleştirebilir. Yumrukları kapalı olarak objelere dokunabilir.

6.ayda

Büyük Kasların Motor Gelişimi: Başını döndürür. Yüzükoyun pozisyondayken elleri ve dizleri üstünde doğrulabilir ve bu durumda ileri ve geri doğru emekleme görülür. Az bir destekle oturur. Dengesi iyidir. Dengesini korumak için ellerini öne dayamak gereğini duyabilir. Sırtüstü pozisyondan yan pozisyona geçerken oturur duruma gelebilir.

Küçük Kasların Motor Gelişimi: Biberonunu tutabilir, eline aldığı nesneleri durumunu değiştirir. Bileğini döndürür. Nesneleri bir elinden diğerine geçirebilir.

9.ayda

Büyük Kasların Motor Gelişimi: Kol ve bacaklar üzerinde düzgün emekleyebilir. Elinin yardımıyla tutunarak kısa süre yalnız başına ayakta durabilir. Eşyalara tutunarak ayağa kalkmaya çalışır. Mobilyalara tutunarak dolaşabilir.

Küçük Kasların Motor Gelişimi: Bir yumak, iplik, ayakkabı bağı gibi nesneleri başparmağı ve diğer parmaklarıyla yakalar. Nesneleri birbirine vurmaktan ses çıkarmaktan ve durumunu değiştirmekten hoşlanır. İşaret parmağını kullanmaya başlar.

12.ayda

Büyük Kasların Motor Gelişimi: Yürüyebilir fakat emekleme ve sürünme bazı durumlarda tercih edilir. Yürümeye sallama, gerileme herhangi bir oyuncak alma gibi diğer bazı hareketleri ekleyebilir. Sürünerek merdiven çıkabilir. Etrafı yüksek bir karyoladan tırmanarak dışarı inebilir.

Küçük Kasların Motor Gelişimi: Başparmak ve işaret parmağı karşılaşması tamdır. El tercihi belirgin hâle gelmiştir. Sağ ve sol elini tercih eder. İşaret parmağı ile gösterebilir. Eşyaları itebilir, çekebilir.

15.ayda

Büyük Kasların Motor Gelişimi: Aceleci ve öne eğilerek ve sallanarak yürür. Salıncakta sallanır. Bahçe aletlerine tırmanabilir Yardımla basamakları ayak değiştirerek çıkabilir.

Küçük Kasların Motor Gelişimi: 5 bloktan kule yapabilir. 2 eliyle bardağı tutarak suyu içer. İsteklerini parmakla gösterebilir. Boncukları bir şişenin içine atıp çıkarabilir.

18.ayda

Büyük Kasların Motor Gelişimi: Koşabilir, ayaklarına hükmetmeyi öğrenmiştir. Sandalyeye çıkıp oturabilir. Elinden tutulursa merdiven çıkar tek başına iken sürünerek çıkar. Ayağıyla topa vurabilir ve topu eliyle fırlatabilir.

Küçük Kasların Motor Gelişimi: Kalemle rastgele çizgiler çizer. Kitap sayfalarını kabaca çevirebilir. Kaşık kullanabilir. Benzer resimleri parmakla işaret edebilir.

24.ayda

Büyük Kasların Motor Gelişimi: Dengeli bir şekilde yürür. Oyuncağını arkasından çekerek yürür. Koşabilir fakat ani dönüşler yapamaz. Merdivenden tek başına çift ayak çıkar ve iner. Çift ayak sıçrayabilir. Büyük boy topu tekmeleyerek uzağa atabilir.

Küçük Kasların Motor Gelişimi: Kitap sayfalarını süratle çevirebilir. Bardağı tek elle tutabilir. Kaşığı rahatlıkla kullanır. 6-7 bloktan kule yapar. Küçük bir makası yardımla kullanabilir. Kalemle yatay ve dikey çizgiler çizer. Blokları yatay ve dikey olarak inşa eder. Daire şeklini taklit edebilir.

36-48 ayda

Büyük Kasların Motor Gelişimi: Tek ayak üzerinde 5 sn. durur. Engel ve köşelerden koşarak dönebilir. 5 cm. yüksekliğindeki ip üzerinden çift ayak sıçrar. Tek ayakla olduğu yerde sıçrayabilir. Yardımla 10 basamağı ayak değiştirerek çıkabilir ve inebilir. Kaydıraktan aşağı doğru yardımsız kayabilir. Salıncakta sallanabilir. Bahçe aletlerine çeviklikle tırmanabilir. Yürürken bir bardak suyu dökmeden taşır. Orta büyüklükteki topu çift el ile sonra tek el ile yere vurarak sıçratır, yukarıya atar. Yerde yuvarlanan ve kendisine atılan küçük topu kollarını uzatarak yakalayabilir. Sıçratılan topu yakalayabilir Durduğu yerde topu yukarı doğru atar ve tutar. 1 veya 2 figürlü dairesel dans ve oyunlar yapabilir. Yardımsız 3 tekerlekli bisiklete binebilir ve inebilir, bisikleti sürebilir.

Küçük Kasların Motor Gelişimi: Boncukları (5 cm. çaplı) ayakkabı bağına dizebilir. Modele bakarak 3 blokla köprü yapabilir. Yardımsız parmaklarını kullanarak kalem tutabilir. Modele bakarak artı, daire ve kare şekillerini çizebilir. V, T, H harflerini kopya edebilir. Daire içinde göz, burun, ağız yaparak yüz resmi çizebilir. Büyük fırça kullanarak tuvaldeki resmi boyayabilir. Makas kullanır. Şekli sınırlarını taşırmadan boyar. Parmak kukla oynatabilir. Tahta çekiç ile tek elini kullanarak kalın çivi çakabilir.

48-60 ayda

Büyük Kasların Motor Gelişimi Tek ayak üzerinde 8 sn. durur. Parmak ucunda koşabilir. Çift ayakla ileri doğru atlar. Yukarı doğru sıçrayabilir. Tek ayakla 10 kez ileri doğru sıçrayabilir. Yardımsız 10 basamağı ayak değiştirerek çıkabilir ve inebilir. Ağaca tırmanır. Yuvarlanan küçük boy topu yakalar. Büyük ve hareket hâlindeki topu ayağı ile durdurur. Müziğe göre sekebilir. 3 tekerlekli bisiklete becerikli bir şekilde binebilir.

Küçük Kasların Motor Gelişimi: Manipulasyon; 10 veya daha fazla küpü üst üste koyarak kule yapar. Modele bakarak 3 küp ile köprü yapabilir. Model gösterildiğinde kareyi, artıyı ve yıldız işaretlerini kopya eder. V, H, T, D harflerini kopya eder. Başı, vücudu, bacakları ve kolları olan bir insan çizer. Çok basit ev resmi çizer. Çizgi daire, kare, üçgen, çarpı işaretlerinin önceden hazırlanmış örneklerinin üzerinden geçer. Özellikleri söylendiğinde bir daire ve kareyi çizer. Genellikle isminin baş harfi olmak üzere, birkaç büyük harf yazabilir. Basit kelimeleri yazabilir. Küçük makasla yardımsız düz bir çizgiyi keser. Gösterildiğinde bir kağıdı 3 kere katlar. Kesilmiş kare ve üçgen şeklini çizili form üzerine eşleyerek yapıştırır.

27 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir